22. října 2015

Závislost |úvaha|

Ahojky,
na tohle téma jsem se chystala už dlouho. Ještě když jsem byla na základce (bože! to zní, jako bych tam chodila před X lety a přitom to jsou teprve..ehm..4 měsíce?). Nicméně asi v půlky devítky nebo ještě v osmičce (?) jsme měli přednášku od jednoho pána, který propadl závislosti na hracích automatech. Nejdřív jsem si říkala, jaká to bude (s prominutím) kravina,ale ve finále mě to oslovilo. Donutilo mě to zamyslet se nad tím, co mám a co bych mohla ztratit.On byl závislý na automatech a ztratil všechno...rodinu, práci, střechu nad hlavou...trvalo mu 12 let, než se zařadil zpátky do normálního života. Jemu se to podařilo, ale kolik je takových lidí jako je on? Je jich hodně? Nebo málo? Ti, kteří na závislost umřou..chtějí vůbec zase normálně žít?

Když se řekne závislost, tak se mi okamžitě vybaví drogy. Nevím proč, ale asi to bylo to nejřešenější téma na základce. Na naší základce drogy naštěstí nějak nebyly, ale na školách kamarádek kolikrát jo. No jo, někde je šikana a někde jsou drogy...obojí je hrozný a podle mě by to na škole prostě nemělo být. Vlastně až po tý přednášce mi došlo, že závislosti můžou být různé.... může jít o alkohol, cigarety nebo i kafe. Popravdě i já jsem na něčem závislá, ale ne nezdravým způsobem.

Mojí takovou závislostí je třeba blog. Jsem na něm, když můžu, i když teď jsem to rapidně omezila. Psaní povídek, který mě vždy drží nad vodou (a bohužel se taky odsunulo na druhou kolej). Ale úplně tou největší mojí závislostí je poslouchání písniček. Hudba je součást mě, stejně tak jako psaní povídek.

by:http://favim.com/image/2372232/
Mezi další závislosti může patřit třeba závislost na někom. Třeba v lásce, to jsme přeci závislí jeden na druhém a i v přátelství je mezi námi velmi silné pouto, ale to sem nepatří. Každopádně jsem tím chtěla říct, že jsou závislosti, které nám neubližují, ale že jsou i závislosti, které nám můžou vzít všechno. Můžou nám vzít rozum, důstojnost, kamarády, rodinu,... a nakonec i vlastní život..

A co si o tom myslíte vy? :)
6

6 komentářů:

 1. To je strašně zajímavý článek. :) Souhlasím s tebou, že jsou závislosti dobré a špatné. Taky jsem závislá na písničkách. :)
  Na základce jsme měli hodně přednášek o drogách.

  lifeis-beautiful.blog.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Hele, mně se tento článek líbil! :)
  Je krátký, možná bych se více rozepsala, ale nenudil mě :)
  Hezká úvaha.

  OdpovědětVymazat
 3. tohle jsem si taky dřív říkala, že je blbost něčemu propadnout (třeba těm automatům :D) a pak mi došlo, že každý máme tu závislost, jenom v jiném podání :DD takže nesoudit žejo :D

  OdpovědětVymazat
 4. Napsala jsi to hezky.
  My ve škole měli už taky plno přednášek.
  Já .. podle toho co si pamatuji ... jsem byla závislá v prváku na karamelkách.
  Na blogu jsem taky byla dost závislá minulý rok... teď jak není moc čas, tak jsme se přes to přenesla. A taky na nějakých lidech ... začalo to v létě a trvá to dodnes. Jo.. není to moc velká doba, ale člověk si uvědomí jak moc mu chybí a tak.. když je dlouho nevidí.A když už je vidí, je s nimi happy... a když už by je mohl vidět, ale nevidí je .. tak je z toho strašně sad.
  Hezký článek :)

  OdpovědětVymazat
 5. Moc pěkná úvaha. Není ale závislost jako závislost, někdo je závislej na hudbě, sladkostech a někdo na drogách a automatech. Já si myslím, že všeho s mírou, např. ty sladkosti ..

  OdpovědětVymazat
 6. Já osobně s tebou úplně nesouhlasím. Závislost je podle mého názoru to, když člověk něco potřebuje a nedokáže bez toho žít, musí si častěji zvyšovat "dávky" a kdyby o to přišel, bylo by to pro něj velmi těžké až k smrti zavádějící (tady jde samozřejmě o velikost závislosti). To jsou třeba ty cigarety apod. A pak je tu právě to blogování atd., což je něco, co milujeme, věnujeme tomu velkou část svého života, ale kdybychom to neměli, tak bychom si na to brzy navykli a nebyla by to zas tak bolestivá záležitost (tím samozřejmě nechci říct, že kdybych nějakým způsobem přišla o blog a nemohla bych psát, že bych to hned přešla, to vůbec ne, ale pořád je to o dost menší "bolest", než u těch opravdových závislostí).

  OdpovědětVymazat