13. prosince 2015

Vánoční tradice/zvyky

přes: https://www.tumblr.com/search/ep:%20it's%20the%20most%20wonderful%20time%20of%20the%20year

Ahojky.
Všem přeji hezký třetí advent :)
Dnešní článek bude o tradicích a zvycích, které se pojí k Vánocům. Něco jsem hledala na internetu a přijde mi to jako docela zajímavé.:) Navíc podobný článek jsem tu ještě neměla a nechci se pořád jenom opakovat :) Tak co, půjdeme na to? :)


  • Věštění jablíčka
Tuhle tradici znají asi všichni.Jde o to, že rozpůlíte jablíčko v půlce, a když se tam objeví hvězdička. Když jsou v pěticípé hvězdičce všechna jadérka, znamená to, že dotyčný bude zdraví a šťastný celý rok. Když je jádřinec červanatý, tak to znamenalo, že se mohla objevit nemoc, a když se objevil křížek nevěstilo to nic dobrého.
přes: http://www.tyden.cz/fotogalerie/obrazem-ozivte-vanocni-tradice-desitka-stedrovecernich-zvyku_5064/378427/

  • Zlaté prasátko
To je druhá tradice, kterou znáte určitě všichni.  S větou, když nebudeš přes den nic jíst, uvidíš zlaté prasátko..jsem se setkávala každý rok. Popravdě nicky jsem zlaté prasátko neviděla :D. Ale jak jsem jsem si našla na internete, tak takhle tradice byla spíše v dřívějších dobách, kdy znamenala to, že bude hojná úroda.
  • Lití olova
Lití olova je taky hodně známe. Jde o zvyk, kdy se nad ohněm roztaví kousek olova, které se následně vylije do vody. Ve vodě ztuhne do nějakého tvaru a lidé podle toho tvaru hádají, co je v příštím roce čeká.
například: 2 křížky - znamenalo, že mají zajištěné stáří
                 1 kříž - smrt někoho z rodiny nebo přítele
                 květiny - láska, rodinné štěstí
                 rovné čáry - spokojený a klidný život
Tip: Když nemáte olovo, tak do vody vlijte rozpálený vosk ze svíčky, mělo by to udělat stejnou službu :) 
  • Skořápkové lodičky
Tohle je taky zvyk, který je velmi známý. A o co v něm jde? Je to jednoduché. Každý si zhotoví lodičky ze skořápky ořechu a dá do něj svíčku. Pak to dáte do lavoru s vodou nebo do umyvadla napuštěném vodou. Někdo trvdí, že když se na něco zeptáte, tak vám lodička svou jízdou odpoví. Ale já to znám tak, že když se lodička bude držet při kraji, tak zůstanete doma, když bude dlouho svítit, čeká vás dlouhý a šťastný život a když se pustí na volnou cestu, tak budete cestovat. 
A tady je, co všechno můžou znamenat :)
přes: http://www.vanoce-tradice.cz/2011/06/21/lodicky-z-orechovych-skorapek/

Tip: Když nemáte skořápku, tak použijte plovoucí svíčky, poslouží stejně dobře :)
  • Házení střevícem
Tak nějak se to stalo zvykem, že na Štědrý den dívky hází střevícem a podle toho, jak dopadne špička, tak se říká: Když dopadne směrem ke dveřím, tak se dívka do roka vdá, a když špička není směrem ke dveřím, tak dívka zůstane ještě rok doma.
  • Vánoční stromeček
Vánoční stromeček je v Čechách poměrně novou tradicí., Původně nevypadal, tak jak ho známe, ale byl většinou zavěšený nad stolem a byl ozdobený jablky a ořechy.
  • Koledy
Také na koledy nesmím zapomenout. Oslavné písně Kristovi nebo-li malému Ježíška. Historie koled sahá až do 13. století, kdy měl být údajně podle záznamů první člověk, který napsal koledu františek z Assisi. V 15. století se hodně našich koled přeložilo do polštiny.
  • Jmelí
A jako poslední tu mám jmelí. K tomu krátce jenom řeknu, že jmelí mělo a má takový význam, že když se pod nim políbí dva zamilovaní lidé, tak jejich láska jenom kvete.

Tak a to by bylo všechno :) Děláte něco z toho? :)
4

4 komentáře:

 1. ~Čaué~
  Když jsme bydleli ještě s rodiči, naším zvykem bylo rozkrajovat jablíčko. Případně šupinka.
  No dál z těch, co jsi napsala.. jmelí, stromeček samozřejmost a koledy taky no :)
  Lití olova.. někdy to třeba zkusím s tou svíčkou.
  No.. jiné tradice, co jsi to vypsala jsme nedělali,ale známe je :)
  Tak ahoj :)

  OdpovědětVymazat
 2. Stalo se nekdy nekomu, ze kdyz rozkroji jablko, tak tam hvezda nebude? nektere jsme delali take, kdyz jsem byla mala, dnes uz ne

  OdpovědětVymazat
 3. Většinu vánočních tradic dodržujeme :)
  Také si dáváme korunu pod talíř a i šupinku :)
  Krásný obrázek a dobrý nápad na článek!

  OdpovědětVymazat
 4. Já na zvyky moc nejsem, jablko tedy rozkrajujeme (ale je to taky k tomu, že si ho potom dávám k řízku :D (ano, jsem divná)) a šupinku pro hodně peněz jsme každý rok taky tuším měli :)

  OdpovědětVymazat