19. května 2016

Self-Harming [automitulace]

http://herintalk.com/control-tendency-self-harm-teens/

Ahojky.
Dnešní článek je takový spíše názorový, Na blogu mám dost názorových článků a docela je čtete, tak snad se vám tento bude líbit (no líbit, snad vám něčím zaujme, to je přesnější výraz) a doufám, že tady nestrhnu debatu o tom, že to je to nejhorší, co kdo může udělat. Ano, vím, že to je špatné, ale prošla si tím více než polovina populace. A o čem, že dnešní článek je? Jak asi nadpis napovídá, tak se budeme bavit o sebepoškozování.

! Je to pouze můj subjektivní názor, každý na to má jiný názor.!


Nejdřív podle internetu:
 • Podle wikipedie je to záměrné a opakované ubližování si ve snaze vypořádat se s nepříjemnými duševními stavy. Projevuje se zraňováním vlastního těla a je signálem vážného psychického problému, jenž postižený nedokáže zvládnout jiným způsobem. 
 • Lidé se poškozují, protože cítí velkou tenzi, nedokážou kontrolovat své emoce či potřebují zhmotnit svou vnitřní bolest. Nemají snad v repertoáru jiné strategie na vyrovnání se s životními těžkostmi? Dost možná jsou důvodem velmi silné negativní emoce, které přehluší vše ostatní a člověk jakoby zapomene, jak jinak by mohl jednat. Napětí pak může vzrůst až na subjektivní hranici únosnosti. (Psychologie.cz)
A tak dále. Když se zeptáte kohokoliv, tak vám odpoví vždy něco v podobném stylu.

K tomuhle článku mě inspirovalo, ale něco jiného. Často si projíždím příspěvky na sociálních sítích, například Ask.fm, Facebook, Twitter apod. Mnohokrát jsem na asku narazila na fotky holek, které si pořezaly ruku a vyfotily to a řekly k tomu, jaké jsou chudinky. Nezlobte se na mě, ale tohle je pitomost. Podle mě jsou blbý a proč? Protože na sebe jen chtějí upozornit, není to nějaký únik z problémů, ale maximálně tak zbytečně pořezání ruky a riskování, že ty jizvy nikdy nezmizí. A to pište, že když zajdete moc hluboko, tak nezmizí.

Ano, mám pochopení, pro ty, kteří se řežou, pokud k tomu mají důvod. Chápu je, když třeba propadají ve škole a někdo si na ně zasedl, nebo když se jim rozvádí rodiče nebo se stalo něco, co se nedá moc dobře zvládnout, Nejsou pro mě ubozí. Na jednu stranu je obdivuju, za to, že nedávají nic znát. Znám spoustu lidí, kteří se řežou a když s nimi jste, tak jsou veselí a nedávají nic znát. Ale tohle taky není věčné řešení.
http://www.stop-homophobia.com/self-harm

Proč to dělají? Když si všimnete, tak tohle většinou dělají introverti, kteří nevěří moc lidem. Berou to jako únik z problémů. Pro někoho je to jako vypořádání se šikanou, pro někoho vyrovnání se ztrátou důležité osoby nebo  rozvodem rodičů. Řežou se i lidé, kteří mají problémy ve škole. Když se pořežou berou to jako úlevu. jedno říznutí znamená úleva a odplavení stresu. někdo prostě jen potřebuje psychickou bolest aspoň na moment přebít tou fyzickou. Někdo to vidí jako tiché řešení všech jeho problémů. A někdo to dělá jen proto, aby se zviditelnil.
http://quotesgram.com/self-harm-cutting-quotes/

A jaké je řešení? Podle mě dost pomůže, když se najde někdo v koho mají důvěru a můžou se vyzpovídat. Ví, že ubližují blízkých, když vidí jejich jizvy, ale potřebují důvod (motivaci) proč to nedělat dál. Proč si neničit život. Potřebují vědět, že je tu někdo, kdo tu pro ně bude, když bude nejhůř. Někdo, kvůli komu si nebudou ubližovat.


https://cz.pinterest.com/abays1812/quotes/

5

5 komentářů:

 1. Ahoj, som definitívne naspat po blogu. Uz som is presla tým horsim obdobím a som spat. Som z toho nadsena, tak ak nase priatelstvo stale plati napis :) Tesim sa na vsetky clanky ktora som u teba zameskala ♥

  OdpovědětVymazat
 2. No, ukradla jsi mi téma. nee. kecám!:D
  Tenhle článek se chystám napsat taky..
  Ale nemám na to.. až tak úplně stejný názor.
  To že se někomu rozvádí rodiče, neznamená, že se ten dotyčný musí řezat. Taky mi zemřel táta,
  a řežu se, řezala jsem se? Ne.. Vždycky se to dá řešit jinak.

  OdpovědětVymazat
 3. Každý má jinou psychiku, upřímně chápu lidi, kteří si takto ubližují, pokud se jedná o něco závažného, např. šikana, kyberšikana - ulevují si tím, ale nechápu už ty, co si schválně řežou ruce jenom z důvodu, aby si jich někdo všímal a litoval je.

  OdpovědětVymazat
 4. mozno sa nase nazory trochu lisia, je to tema ktora by sa dala rozspisat na ovela viacej riadkov. Inak som rada ze si sa na blgiu venovala aj takejto teme :)

  OdpovědětVymazat
 5. Když mi bylo čtrnáct, byl to hrozný trend, ubližovat si. Lidi se cítili být důležití, když na fb nebo kdekoliv jinde ukazovali své bolesti a trápení. Však skutečnou depresi nejspíš nikdo z nich neprožil, spíš to bylo jen "in".

  OdpovědětVymazat