16. července 2017

Book vs movie | Předčítač (Der Vorleser)

Ahojky, 
tak je to tady! Ano, opravdu je tu slibovaný článek a držím své slovo. Vím, že na dost blozích najdete různá srovnání, ale každý má na věc jiný názor. To se mi na tom líbí, že vidíte, k čemu se člověk spíše naklání, jestli ke knize nebo filmu. Nicméně jsem si dnes vybrala knihu Předčítač od německého spisovatele Bernharda Schlinka, kterou jsme měli jako povinnou četbu ve druháku, přičemž upřímně říkám, že se mi četla asi nejlíp z těch všech (což mi připomíná, že musím dočíst knihu Děvčátko, rozdělej ohníček a udělat z ní zápis do portfolia). Tak jdeme na to :)
|Může obsahovat spoilery|Kniha 

Začnu nejdříve knihou, protože podle ní byl film až v roce 2008 natočený. Děj se odehrává v době za 2. světové války. Už teď mohu říct, že se bude týkat koncentračního táboru. Kniha má celkem tři části. První část je o životě Michaela Berga, který se zamiluje do ženy, která se o něj postarala, když se mu udělalo špatně. Ta žena by mohla být jeho matkou, protože mu bylo okolo 15 let a té ženě bylo okolo 36 let. Žena se chovala záhadně a dlouho trvalo, než se čtenáři dozvěděli její jméno - Hanna Schmitzová. Hanna chtěla, aby jí předčítal a od toho má kniha své jméno. Nicméně celá první část je o poznání Hanny, jejich vztahu a odchodu Hanny, čímž první část končí. V téhle fázi si řeknete, že to není ničím výjimečné, kromě toho, že vztah chlapce a ženy, která je jednou tak starší je na tu dobu (1995), kdy to bylo psané, je zvláštní. Druhá část popisuje Michaelův život po Hanně. Jeho vysokou školu a to, že se stal právníkem. Popisuje změnu jeho citů a to, že bude mít dítě. Pro mě osobně takhle část byla nejnudnější. Třetí část ukazuje další osudové setkání s Hannou. Bohužel na místě, kde by vás to ani nenapadlo. U soudu. Jde o to, že Michael se na vysoké škole zapsal na seminář a musel kvůli tomu chodit na soudní jednání a účastnit se jich. U soudu pochopil divné chování Hanny, kterého si všiml až po těch letech zpětně. Hanna se stala dozorkyní v koncetračním táboře a na pochodu smrti nechala zemřít při požáru mnoho žen. Upřímně třetí část se mi líbila úplně nejvíc. Byla procítěná a ukazuje se tam jaká byla doba. Celkově můžu říct, že je to krásná kniha a jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Je poměrně dost psychologická a je tam mnoho úvah. Poměrně dobře a rychle se čte. Má okolo 180 stran a věřím tomu, že byste to měli do týdne maximálně přečtené. My to teda četli měsíc, protože jsme to měli rozkouskované a dělali jsme rozbor úvah a sami na to něco psali. Ale dočtené jsem to měla během dvou dnů.  
přes: http://kate-story.blog.cz/1208/predcitac-bernhard-schlink


Film

A teď něco k filmu. Jak už jsem řekla, tak film byl natočený v roce 2008 režisérem Stephenem Daldryem. Má něco malinko přes 2 hodiny a je natočen podle knihy. Je vidět, že se skutečně neodvrátili od tématu. Je pravda, že ve filmu mi Michael přišel mnohem divnější než v knize. To je i jeden z důvodů, proč jsem se na film koukla až po přečtení knížky. Bude to znít divně, ale já si v tom filmu nejvíc oblíbila Hannu stejně tak jako v knize. Rozvíjela se mnohem víc a byla mi sympatičtější, i když nevím proč. Ve filmu Hannu hrála Kate Winsletová a Michaela jako malého David Kross a jako dospělého Ralph Fiennes. Film se dost držel své knižní předlohy, ale v něčem se lišil. Je pravda, že stejně jako kniha, tak i film si upoutal mojí pozornost a absolutně mi vyvrátil to, jak jsem si všechno představovala. To je to, co se mi líbí na knize - moje představa. Neříkám, že je film špatný, ba naopak. Je pěkně provedený, ale z knihy to pochopíte mnohem líp. Je pravda, že kamarádka, která nečetla knihu, nepochopila film, protože tam nejsou tak jasné spojitosti. 


Za mě osobně je kniha lepší. Většinou to tak je, protože v knize máte jasnější spojitosti a děj. I když je pravda, že třeba u Interview s upírem se mi víc líbil film, protože se kniha neskutečně vlekla. Takže nejsem zarytá v tom, že kniha bude vždy lepší. Někdy je film opravdu lepší než kniha. V tomhle případě za mě vítězí kniha.
0

0 komentářů:

Okomentovat