14. srpna 2017

Blog vs. Blogger |postřehy|

Ahoj všichni,
tak nějak mám dojem, že se k té četbě povinné četby prostě nedostanu. Radši budu dělat cokoliv, než abych si četla to, co mám. Už vidím, že tenhle článek budu psát rozkouskovaně, protože je sice červenec, ale vyjde až v srpnu, protože už teď vím, že tu nebudu a chci, aby tu byly články. Navíc nejde o to, kdy vyjde, ale že vyjde a bude se dát číst.  

Tak konec jakéhokoliv spekulování a vylívání si mého srdíčka. Když jsem si založila tenhle blog na doméně blogger.com (blogspot), tak mi chodili samé otázky na to, jaký je rozdíl mezi blog.cz a blogger.com. Většina mých čtenářů mi zůstalo ze starého blogu. Slibovala jsem, že to někdo napíšu a píšu to skoro po 3,5 letech. Ani nevím, proč jsem to pak nenapsala. Nějak jsem an to neměla náladu a asi ani čas. Nejspíše jsem tomu chtěla nechat čas, až se s bloggerem pořádně naučím. Přeci jen by byla hloupost srovnávat to, když jsem blog používala nějakých 5 let a blogger týden. Upřímně s bloggerem jsem se naučila až po nějakých 2 letech pracovat na úrovni, kdy by to za něco stálo. A ani teď to není tak růžové.


Vzhled
Začnu tím, co každého upoutá - vzhled. Co si budeme nalhávat, vzhled tvoří asi tak 50% návštěvnosti, protože se čtenáři rádi vrací tam, kde je to příjemné. Blog.cz mi v tomhle ohledu vyhovoval víc, protože mi stačilo Photofiltre a mohal sjem mít svůj vlastní vzhled. Celkově mi přijde, že ty vzhledy tam jsou hezčí, propracovanější a je větší výběr. Na blogger.com to jde hůř, protože když chcete svůj vzhled tak ho musíte kódovat a s tím jsem nebyla nikdy kamarádka. Ano, jsou šablony na internetu, které můžete stáhnout, ale s těmi věčně kusu nejsem spokojená :D Jde o to, že jsem na vzhled náročná a šíleně mi chybí moje vzhledy z bogu, na kterých jsem si vyhrála. Zase na druhou stranu je tady i k vzhledu mnoho funkcí a možná, že když dostanu ještě nějaký čas, tak se to naučím plnohodnotně používat.
Funkce
Tím se přesouváme k funkcím. Co si pamatuju, tak na blog.cz jich nikdy nebylo moc. Vím jistě, že tam chybí funkce náhled, která když se tomu chcete věnovat, je poměrně důležitá. U vzhledu tam tady není tolik funkcí a v postatě všechno musíte psát na vzhled. Od toho jsem si už upřímně odvykla a je snazší věci aktualizovat bez měnění vzhledu. U bloggeru máte na všechno neskutečně moc funkcí. Máte různé funkce na psaní v záhlaví. V menu toho je taky docela dost ( to co vidíte v mém menu nejsou všechny funkce). Za mě tu vyhrává funkce náhled, která je pro mě důležitá v tom, že vím, jak článek bude na blogu vypadat a mám možnost to upravovat a korigovat. Pak je tu funkce trvalý odkaz, kterou nepožívám, ale ukáže vám to dopředu odkaz na článek nebo si ho můžete pozměnit. Možnost přednastavení článku byla i na blogu, takže to by nebyla žádná novinka. jen místo názvu rubrik tu jsou štítky, což jsou vlastně taky rubriky. Pak když se tu koukám na psaní tu je i místo, kde to píšete, to mám vyplé, protože nepotřebuju, aby každý viděl mou polohu. A pak tu je nastavení ohledně komentářů atd. Kterou funkci mám hodně ráda, je počitadlo, kolikrát je článek čtený. Díky tomu mám skvělý přehled o tom, jestli se čtou i staré články a některé se skutečně čtou víc než bych čekala. Je fajn vědět, že i když článek nikdo nekomentuje, tak si ho aspoň přečte. Ano mám tu třeba jeden komentáře, ale 165 přečtení. I to je pro mě dost. Nadále tu máte publikum, což vám ukazuje návštěvnost, při čemž vám ukáže státy atd. Můj blogspot čte nejvíc Čechů a Američanů. Je fajn mít tu takové statistiky. V nepsolední řadě si myslím, že autoři článku ocení, že se článek během psaní ukládá. Mnohem lépe se sem dávají odkazy a videa, které blog dost často sabotoval.
 
Problémy s webem
Tady bude asi menší kritika blogu, protože se mi neustále stávalo, že články se prostě nezobrazovaly, že mi spadnul web a nešel nahodit. že na něj neustále někdo útočil a hakeři mi bloknuli můj blog, který pak už nefungoval jak měl...popravdě to byla poslední kapka, kdy jsem si řekla, že na blog.cz končím. Neustále něco nefungovalo. Blogspot budu mít nějaký čtvrtý rok. Nikdy se mi nestalo, že by něco nevyšlo nebo, že by blogspot nefungoval a nedej bože, že by mi někdo blogspot zablokoval. A to je pro mě hlavní.
Propagace/ peníze
Nevím o tom, že by na blogu fungovala služba AdSence, protože to má pouze Google. Na blogu bylo horší získat si diváky, protože vás nikam nic neodkazovalo. Tady si něco zadám do vyhledávače a najdu buď odkaz na mou fotku nebo článek. Je to snazší. Navíc si můžete vydělávat, tím, že vám sem dá Google reklamy, nebo tak nějak to je. Vím o té službě, ale ještě jsem jí nepoužila. Tuhle službu můžete znát od youtuberů na Youtube.
 
Přehlednost
Řekla bych, že tady jde o zvyk. Když jsem byla na bogu, tak byl skvěle přehledný a úžasný a pak jsem přišla na blogger a jen mi spadla brada, protože toho bylo najednou moc nového. I tak jsem se brzo zorientovala a blogspot bych nevyměnila ani za nic.

Tutoriály
Jako poslední tu mám tutoriály. Na blogu je lehké se cokoliv naučit, protože na to máte šíleně moc návodů, které vám pomohou. Upřímně, blogspot je formou - uč se sám. Moc návodů na něj není a občas je náročný přijít na to, co něco dělá. 

A to je něco málo pro srovnání, z toho co mě teď napadlo. Našlo by se toho víc, ale je pravda, že v tom nechci šťourat, protože se určitě něco změnilo. Nehledě na to, že záleží na tom, co preferujete. Ze začátku se mi chtělo brečet z toho, že už nemám svůj blog s 50 tisíci návštěv a musím začít jinde od znova, ale nelituju. Postupem času mi došlo, že mě to rozhodně posouvá spíš na blogu, který jak jsem slyšela od více blogerů postupeně upadá.
1

1 komentář:

  1. Je možný, že blog.cz upadá, ale mně jde spíš o to, abych psala svůj blog a co se děje na hlavní stránce ignoruju. Popravdě jsem přemýšlela, že bych se přestěhovala, ale já jsem takový amatér, že i design dělám v malování. Takže uvidím.

    Andey
    lifeis-beautiful.blog.cz

    OdpovědětVymazat